Yasmine Hamdan

Yasmin to jedna z najbardziej charyzmatycznych wokalistek, jej zmysłowe interpretacje pełne są odniesień do flamenco, fado, argentyńskiego tanga. Płyta, do której posłuchania zapraszamy, pozwoli zachwycić się brzmieniem.

Jak trafiłaś na polskie tango „To ostatnia niedziela”?
Mam polską przyjaciółkę Elżbietę, powiedziała: „Yasmina, mam dla ciebie piosenkę”. Nie biorę piosenek ot, tak. Muszą trafić do mojego serca. Kiedy usłyszałam melodię i poznałam słowa, wiedziałam, że będę mogła siebie w niej wyrazić. Zawsze śpiewam o smutku i o śmierci. Śpiewając, popełniam samobójstwo.

Najsmutniejsza piosenka, jaką śpiewałaś?
„La hija de Juan Simón” („Córka Juana Simona”) – o grabarzu, który musi złożyć do grobu swoją córkę. Nauczyłam się jej od Antonia Moliny [hiszpański aktor, śpiewak flamenco – przyp. red.]. Dorastałam z głosami Édith Piaf, Billie Holiday, Marii Callas, ale to Antonio jest moim guru. Przez całe życie musiałam przepraszać za to, że jestem smutna, melancholijna, dramatyczna. Aż odkryłam tango. To znaczy dorastałam z tangiem, ale nigdy nie zajmowałam się nim jako pieśniarka. Poczułam się jak w domu. W końcu ktoś mnie rozumie. I nie muszę za nic przepraszać. Tango to opowieść o dramacie, melancholii i smutku. Z tym programem przyjadę do Warszawy. Ale zaśpiewam też tradycyjne pieśni sefardyjskie i inne, które napisałam. Bo to wszystko składa się na Yasmin. (Wywiad przeprowadzony przed koncertem Yasmin Levy na festiwalu „Warszawa Singera”, Zwierciadło)

Jej wykonanie słynnego polskiego tanga „Ta ostatnia niedziela” wzrusza i zachwyca.

Jest magia w jej muzyce. Jest Miłość do śpiewania. Jest ekscytujący Głos. Wielki Głos.

Jasmin Lewi, Yasmin Levy (יסמין לוי, ur. 23 grudnia 1975 w Jerozolimie) – izraelska piosenkarka. Wykonuje przede wszystkim muzykę sefardyjską, inspirowaną flamenco. Śpiewa w ladino, języku hiszpańskich Żydów. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Urodziła się w Baka (starej części Jerozolimy). Jej ojciec, Jicchak Lewi, był pionierskim badaczem długiej i bogatej historii muzyki ladino i kultury diaspory hiszpańskich Żydów, co miało duży wpływ na jej późniejsze inspiracje artystyczne. Od dziecka była zainteresowana muzyką. Pierwszy album Romance & Yasmin z 2000, dostał nominację w kategorii „najlepszy debiut” World Music Award magazynu muzycznego fRoots i programu BBC Radio 3. Drugi album La Judería (hiszp.: „Dzielnica żydowska”), zawiera m.in. popularne piosenki z filmu Vengo. W 2006 dostała kolejną nominację w kategorii „Culture Crossing”, a w 2007 w kategorii „Mid East & North Africa” (Wikipedia)

English EN Polish PL