Najpiękniejszy i najlepszy polski gramofon klasy Hi-Fi, produkowany od 1976 roku. Posiada charakterystyczne przełączniki dotykowe, czyli sensory. Najbardziej poszukiwany model, dostępny praktycznie tylko w salonach Unitry. Gramofon Daniel, odbiornik radiowy Radmor, magnetofon szpulowy Dama Pik, to był wtedy zestaw marzeń. A do tego kolumny ZG 40C, z membranną bierną, produkcji Unitra Tonsil.
W instrukcji obsługi czytamy:
Daniel G-1100 fs jest urządzeniem stereofonicznym, klasy Hi-Fi, zasilanym z sieci prądem przemiennym 220 Volt 50 Hz. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne urządzenia, z zastosowaniem najnowszych układów elektronicznych, zapewniają mu równorzędne miejsce w wyrobach tego typu, produkowanych przez najbardziej znane firmy na świecie.
Do sterowania funkcjami gramofonu zastosowano sześć przełączników dotykowych (sensorów). Przez dotknięcie palcem płytek danego sensora następuje jego działanie. Automatyczny system napędu ramienia zabezpiecza płyty i ostrze igły przed uszkodzeniem, co często zdarza się przy ręcznym manipulowaniu ramieniem.
Elastyczne zawieszenie zespołu ramienia wspólnie z talerzem na sprężynowych amortyzatorach eliminuje wibracje i szumy, wpływające ujemnie na system odtwarzania ramienia. Talerz gramofonu jest napędzany cichobieżnym silnikiem prądu stałego za pomocą paska gumowego. Obroty silnika są stabilizowane układem elektronicznym.
Można by powiedzieć, że Daniel przewyższał jakością większość urządzeń renomowanych firm. Masywna obudowa i ciężki talerz, optoelektroniczny czujnik końca płyty, stabilne i dobrze wyważone ramię o przyzwoitej długości – to jego najważniejsze zalety. Japończycy również stosowali takie rozwiązania, tyle że w drogich modelach, i to nie zawsze. Gramofony z Pewexu w plastikowych obudowach, z mechanicznymi czujnikami końca płyty, wyglądały przy Danielu trochę niepoważnie.
Fonica produkowała wtedy wkładkę magnetyczną MF-100 na licencji firmy Tenorel i taką zastosowano w Danielu. Niestety igła sferyczna mocno ograniczała jakość dźwięku jaką można było uzyskać z tego gramofonu. Przy odrobinie szczęścia kupimy oryginalne igły Tenorel 2001 ED oraz SD które pasują do wkładki MF-100, są to bardzo dobre igły – supereliptyczna oraz Shibata – zapewniają dużo lepszy dźwięk.
Gramofon Daniel G-1100 fs to legenda, która prawdopodobnie nigdy nie powróci. W obecnych czasach, koszt wyprodukowania tak skomplikowanego urządzenia byłby bardzo duży.